Mauritius - wakacje już od 3179 zł

Na wakacje: Wyżyna Środkowa, Mauritius

Przewodnik turystyczny: Mauritius/ Wyżyna Środkowa

Częściowe zachmurzenie
25°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
38%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
18 km/h133°
Centralną, położoną na płaskowyżu, część Mauritiusa tworzą dwa dystrykty – Moka i Plaines Wilhelms. Regiony te nie posiadają dostępu do morza, dzięki czemu zabezpieczone są przed cyklonami i kapryśną pogodą, która tak utrudnia stałe osadnictwo oraz uprawę roślin na wybrzeżu. Z tego też względu środkowa część wyspy stanowi raczej ważny ośrodek dla mieszkańców, niż turystów. Należy jednak pamiętać, że region ten jest najludniejszym w całym kraju. Masowe migracje z Port Louis do centralnej części Mauritiusa spowodowane były licznymi pożarami, cyklonami i epidemiami, jakie regularnie nawiedzały miasto.

Regiony

 • Moka – region w centralnej części kraju, bez dostępu do morza. Tu znajduje się oficjalna siedziba prezydenta kraju.
 • Plaines Whilems – region wewnątrz wyspy, bez dostępu do morza. W tutejszych miastach można poznać typową, prawdziwą mozaikę kulturową wyspy.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Rose Hill, Beau Bassin czy Quatre Bornes, Moka.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Curepipe,Ganga Talao - Grand Bassin, wodospady na rzece Moka.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Plaines Whilems.

Geografia i przyroda

Region pagórkowaty i bardzo zielony. Roślinność, podobnie jak klimat, jest tropikalna. W tej części wyspy uprawia się trzcinę cukrową. Ten region to także kolorowe, miasteczka ze sklepami, targami i mozaiką kulturową widoczną na każdym kroku. Brak dostępu do morza sprawia, że ta część kraju nie jest tak chętnie odwiedzana przez turystów, dzięki czemu można tu zobaczyć prawdziwe oblicze wyspy i poznać jej mieszkańców. Curepipe posiada najbardziej wilgotny klimat na wyspie. Średnie roczne opady wynoszą trzy metry. Najzimniejsza część wyspy to płaskowyż centralny, tam temperatury nie przekraczają 27°C.

Historia

Wyspa została odkryta na początku XVI w. przez Portugalczyków, choć z kronik wynika, że Arabowie znali ją już w X w. Wyspa była niezamieszkała i służyła Portugalczykom jako magazyn żywności do dalszych podróży. Zostawiali tu np. prosięta i kozy. Podczas tych wypraw na wyspę trafiły szczury, które podobno doprowadziły do wymarcia ptaka dodo. W 1638r. na wyspę przybyli Holendrzy i nadali jej nazwę na cześć księcia Maurycego z Nassau. Cyklony, mało żyzne ziemie i zmiany klimatyczne sprawiły, że Holendrzy opuścili wyspę. W XVIII w. dotarli tam Francuzi. Od tej pory wyspa nazywała się Île de France i znacznie się rozwinęła. Do utworzenia stolicy przyczynił się guwerner Mahe de Labourdonnais. Z czasem na wygląd miasta wpływ miał pełniący funkcję intendenta, francuski botanik i misjonarz Pierre Poivre. Miał on swój wkład w rozwój kształcenia, infrastruktury na wyspie etc. Na jego cześć stworzono ogród botaniczny w Pamplemousses. Gdy we Francji wybuchła Wielka Rewolucja Francuska, na Mauritiusie życie nie uległo zmianie. Sytuacja polityczna odbiła się jedynie na nazwie stolicy, Port Louis stał się Port Napoleon. Ponadto na wyspie zaczął obowiązywać Kodeks Napoleon z 1808 r. W odróżnieniu od Francji, nie zniesiono tu niewolnictwa. W 1810 r. na wyspę znów najechali Brytyjczycy. Układ sił między tymi państwami przez lata się zmieniał, ale ostatecznie zwyciężyli Brytyjczycy. Francuzi stracili to terytorium, a wyspa odzyskała swą poprzednią nazwę. Na Mauritiusie żyło wtedy 90 tys. mieszkańców, z czego 80% stanowili niewolnicy. Mauritius uzyskał niepodległość w 1968 r., a 24 lata później, w ramach Wspólnoty Narodów stał się republiką. Mauritius jest jednym z niewielu krajów w Afryce za stabilną demokracją, regularnymi wolnymi wyborami. Ponadto respektuje się tutaj prawa człowieka. Popularność turystyczna Mauritius przyciągnęła wiele zagranicznych inwestycji.

Sport i rekreacja

 • Centralna część wyspy to idealne miejsce dla miłośnników golfa.
 • Zielony krajobraz zachęca do spacerów i wycieczek rowerowych czy konnych.
 • Na Mauritiusie popularne są polowania na jelenie.

Warto wiedzieć

 • Waluta – rupia Mauritiusa (MUR), 1 USD = 27, 80 MUR, 1 EUR = 40,05 MUR (stan na 08.2011).
 • Wizy – nie ma obowiązku wizowego dla Polaków jeśli pobyt nie przekracza 180 dni w roku kalendarzowym. Należy jednak mieć bilet powrotny oraz paszport ważny jeszcze przez sześć miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Republiki Mauritiusa. Wymagana jest też potwierdzona rezerwacja miejsca zamieszkania.
 • Czas – w lecie czas środkowoeuropejski plus 2 godziny, w zimie czas środkowoeuropejski plus 3 godziny.
 • Szczepienia – nie są wymagane. Warto jednak przed podróżą dowiedzieć się szczegółów w klinice chorób tropikalnych.
 • Wymaga się od turystów posiadania odpowiednich środków finansowych w wysokości ok. 100 USD na dzień pobytu.
 • Brak polskiej placówki dyplomatycznej na wyspie. Najbliższa znajduje się w Nairobi.
 • Język – angielski., francuski – urzędowe.

Wyżyna Środkowa, Mauritius - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  27°C
  opady:
  0.7 mm
  zachmurzenie:
  38%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  123°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  18:33
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.23°C max.27°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  103°   22 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  18:34
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.23°C max.27°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  105°   25 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  18:34
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.23°C max.27°C
  opady:
  0.6 mm
  wiatr:
  98°   27 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  18:35
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  109°   22 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  18:35

Wyżyna Środkowa - klimat w Mauritius