Północny Mauritius - wakacje już od 5488 zł

Na wakacje: Północny Mauritius, Mauritius

Przewodnik turystyczny: Mauritius/ Północny Mauritius

Częściowe zachmurzenie
22°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
33%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
17 km/h96°
Północna część Mauritiusa oprócz wzgórz w centralnej części wyspy, charakteryzuje się stosunkowo płaskim ukształtowaniem terenu, pokrytym niegdyś plantacjami trzciny cukrowej. Obecnie to właśnie w tym regionie, w dystryktach Pamplemousses i Riviere du Rempart, skupia się największy ruch turystyczny, głównie za sprawą wspaniałych piaszczystych plaż, krystalicznie czystej wody oraz niezwykle bujnej egzotycznej roślinności. Jest to doskonałe miejsce dla amatorów nurkowania, którzy mogą tu podziwiać urozmaiconą i barwną rafę koralową. Miłośników zwiedzania i wielkomiejskiej atmosfery przyciąga z kolei stolica kraju – Port Louis, w której miesza się wiele wpływów kulturowych, a nowoczesność przeplata się z tradycją.

Regiony

Dystrykt Port Louis - ze stolicą kraju, otoczoną łańcuchem górskim, oferuje turystom prawdziwą mozaikę kulturową oraz niesamowite widoki.
Region Pamplemousses - region położony na północy wyspy. Słynie przede wszystkim z niesamowitego ogrodu botanicznego.
Dystrykt Rivière du Lempart - dziś jest to popularny wśród turystów region, którzy przybywają tam kuszeni malowniczymi plażami. Znajduje się tutaj niewiększy na wyspie kurort Grand Baie.

Ośrodki i atrakcje

Największe miasta: Port Louis, Pamplemousses, Grand Baie, Fond du Sac.
Najciekawsze atrakcje turystyczne: Ogrody botaniczne im. Seewoosagur Ramgoolam, Shivalah - największa hinuistyczna świątynia, Akwarium k. Trou aux Biches, osada Goodlands, Île Plate, Île d'Ambre.
Najpopularniejsze regiony turystyczne: Grand Baie, Trou aux Biches, Balaclava czy Pointe aux Piments, Cap Malhereux, Plaine des Papayes.

Geografia i przyroda

Północna część wyspy to tereny między stolicą, Roche Noir i Cap Malheureux. Ponad 100 tysięcy lat temu wyspa powstała na skutek wielu wulkanicznych erupcji. Kształt tej części Mauritiusa nadały wielkie wylewy lawy. Region północny to głównie niziny, ale wzdłuż wybrzeży i wokół Port Louis znajdują się skaliste wzgórza. Znaleźć tutaj można też malownicze plaże, krystalicznie czyste wody. Niedaleko miasta Pamplemousse znajduje się Baie de Tombeau (Grobowa Zatoka). Groby te to oczywiście statki, które zatonęły w tym miejscu. Na północ od tej części regionu znajdują się wysepki należące do Mauritiusa: Île Plate, Île Ronde, Ilot Gabriel, Coin de MIre, Île aux Serpents. Przy wschodnim wybrzeżu leży Île Munick i Île d’Ambre. Klimat i roślinność, podobnie jak na całej wyspie są tropikalne.

Historia

Stolica kraju została założona w 1735 r. przez Francuzów. Do utworzenia stolicy przyczynił się guwerner Mahe de Labourdonnais. Z czasem na wygląd miasta wpływ miał Pierre Poivre. Był on intendentem i miał swój wkład w rozwój kształcenia, infrastruktury na wyspie etc. Na jego cześć stworzono ogród botaniczny w Pamplemousses. Gdy we Francji wybuchła Wielka Rewolucja Francuska, na Mauritiusie życie nie uległo zmianie. Sytuacja polityczna odbiła się jedynie na nazwie stolicy, Port Louis stał się Port Napoleon. Ponadto na wyspie zaczął obowiązywać Kodeks Napoleon z 1808 r. W odróżnieniu od Francji, nie zniesiono tu niewolnictwa. W 1810 r. na wyspę znów najechali Brytyjczycy. Układ sił między tymi państwami przez lata się zmieniał, ale ostatecznie zwyciężyli Brytyjczycy. Francuzi stracili to terytorium, a wyspa odzyskała swą poprzednią nazwę. Na Mauritiusie żyło wtedy 90 tys. mieszkańców, z czego 80% stanowili niewolnicy. Gdy Anglia zaczęła zwalczać niewolnictwo, na wsypę, zwłaszcza w okolice stolicy, zaczęła zjeżdżać się hinduska siła robocza. W pewnym momencie liczba mieszkańców znacznie wzrosła. Anglicy na dawnym francuskim poligonie zbudowali Champ de Mars – tor wyścigowy dla koni. Z czasem w rejonie powstała też kolejka linowa. Niestety w pewnym momencie kraj, a zwłaszcza okolice Port Louis, nawiedziła epidemia malarii. Nim Mauritius zdążył się pozbierać, w wyspę uderzył cyklon, który wraz z pożarem ponownie zniszczył stolicę.
Niektóre z nazw geograficznych utrwaliły i przypominają o smutnej historii tego regionu: Cap Malheureux, Baie de Tombeau – miejsca, w których rozbiło się najwięcej statków. Co więcej, gdy Brytyjczycy w 1810 r. chcieli zawładnąć wyspą, dopłynęli do Cap Malheureux. Ten przylądek okazał się dla Francuzów naprawdę nieszczęśliwy.

Sport i rekreacja

Miłośnicy nurkowania na pewno nie zawiodą się na tutejszych wodnych skarbach.
Na Mauritiusie warto poświęcić czas i energię na uprawianie różnych sportów wodnych.
Plaże są doskonałym miejscem do uprawiania różnych sportów: biegi, siatkówka.
Wybrzeża wyspy stanowią świetne tło do żeglowania.
Miłośnicy golfa znajdą tutaj coś dla siebie.
Wędkarstwo może być ciekawa formą spędzania czasu.

Warto wiedzieć

Waluta – rupia Mauritiusa (MUR), 1 USD = 27, 80 MUR, 1 EUR = 40,05 MUR (stan na 08.2011).
Wizy – nie ma obowiązku wizowego dla Polaków jeśli pobyt nie przekracza 180 dni w roku kalendarzowym. Należy jednak mieć bilet powrotny oraz paszport ważny jeszcze przez sześć miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Republiki Mauritiusa. Wymagana jest też potwierdzona rezerwacja miejsca zamieszkania.
Czas – w lecie czas środkowoeuropejski plus 2 godziny, w zimie czas środkowoeuropejski plus 3 godziny.
Szczepienia – nie są wymagane. Warto jednak przed podróżą dowiedzieć się szczegółów w klinice chorób tropikalnych.
Wymaga się od turystów posiadania odpowiednich środków finansowych w wysokości ok. 100 USD na dzień pobytu.
Brak polskiej placówki dyplomatycznej na wyspie. Najbliższa znajduje się w Nairobi.
Język – angielski., francuski – urzędowe.


Północny Mauritius, Mauritius - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  26°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  33%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  103°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  18:17
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.21°C max.26°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  113°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  18:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.21°C max.25°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  134°   24 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  18:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.19°C max.23°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  129°   32 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  18:19
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.19°C max.23°C
  opady:
  1.2 mm
  wiatr:
  133°   28 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  18:19

Północny Mauritius - klimat w Mauritius