Wczasy Mauritius, Mauritius ::: wycieczki 2015, wakacje Mauritius, przewodnik turystyczny i mapa, informacje praktyczne ::: wakacje z Mauritius.pl
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Mauritius.pl  >  Mapa i przewodnik: Mauritius

Na wakacje: Mauritius


Przewodnik turystyczny: Mauritius
Zdjęcia Mauritius
To niewielkie państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, jest świetnym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku. Najchętniej odwiedzaną częścią wyspy Mauritius jest jej północny rejon, gdzie znajduje się stolica kraju – Port Louis, oferująca zarówno kolonialne zabytki, jak i nowoczesne centra handlowe. Północne wybrzeże to także najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe, jak Grand Baie. Będąc w tej części warto wybrać się do Ogrodu Botanicznego w Pamplemousses, gdzie można podziwiać gigantyczne lilie wodne. Centralna część wyspy to głównie plantacje trzciny cukrowej (gdzieniegdzie także herbaty) rozpościerające się na łagodnych zboczach górskich. Z kolei w południowej części Mauritiusa znajduje się wiele atrakcji przyrodniczych, jak góra Le Morne, Wodospady Rochester czy skalne wybrzeże Gris Gris. Mauritius to prawdziwa mozaika kulturowa, gdzie wpływy hinduskie, tamilskie, muzułmańskie, chińskie, kreolskie, portugalskie, holenderskie, francuskie i angielskie koegzystują nadzwyczaj pokojowo. Symbolem państwa jest Dodo – endemiczny gatunek ptaka, który niegdyś powszechnie zamieszkiwał wyspę.

Klimat i pogoda na Mauritiusie

pogoda: Port Louis

23°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
ciśnienie:1021 hPa
wiatr:80° 17 km/h
 • Wycieczki: Mauritius


 • Przewodnik turystyczny: Mauritius
 • Regiony


  • Północny Mauritius – jest najpopularniejszym miejscem wśród turystów, których przyciągają piaszczyste, piękne plaże, niezwykłe wody, niesamowita roślinność, rafy koralowe oraz stolica o dwóch obliczach.
  • Wsch. Mauritius – Flacq – kusi plażami, turkusowymi wodami, wieloma kurortami i uśpionymi wioskami. Znaleźć tu można wiele atrakcji. Ponadto ta część wyspy stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania pozostałej części kraju.
  • Południowy Mauritius – tamtejsze wybrzeże to zarówno szerokie piaszczyste plaże, jak i strome skały. Region obfituje we wspaniałe okazy fauny i flory oraz kilka atrakcji przyrodniczych.
  • Zach. Mauritius - Black River – na zachodzie największą atrakcję stanowią plaże we Flic en Flac oraz Wolmar. Miłośnicy hikingu i wielbiciele ptaków powinni udać się w góry, gdzie na pewno spędzą wiele godzin oddając się swej pasji.
  • Wyżyna Środkowa – położony w centralnej części kraju, co chroni go przed cyklonami i zmienną pogodą. Tę część wyspy powinni odwiedzić ludzie chcący poznać miejscową ludność i kulturę praz odciąć się od turystycznego zgiełku.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta:, Port Louis, Rose-Hill, Beau-Bassin, Curepipe, Vacoas, Phoenix, Quatre Bornes.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: rezerwat Machabee, wybrzeże Gris Gris, Park Narodowy Black Gorges, Park Narodowy Chamarel, góra Le Morne, Ogrody botaniczne im. Seewoosagur Ramgoolam, Shivalah – największa hinuistyczna świątynia, Akwarium k. Trou aux Biches, osada Goodlands, Île Plate, Île d'Ambre.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Dystrykt Port Louis, Dystrykt Pamplemousses, Dystrykt Riviere du Rempart, Region Belle Mare, Grand Port, Pd. Black River, Wybrzeże Flic en Flac, Moka.
 • Geografia i przyroda


 • Jedna z wysp Archipelagu Maskarenów położona na Oceanie Indyjskim, na wschód od Madagaskaru. Wyspy tego archipelagu powstały na skutek erupcji wulkanicznej wiele milionów lat temu. Długość linii brzegowej wynosi 161 km, a najwyższe wzniesienie, Piton de la Petite Riviére Norie (Black River Peak), sięga 826 m n.p.m. Na Mauritiusie jest też wiele potoków i rzeczek, które odprowadzają wodę pochodzącą z opadów z gór do morza. Znaleźć tu też można wodospady. Mimo, że Mauritius jest mały znajduje się tu aż 10 jezior. Są to zazwyczaj sztuczne zbiorniki powstałe jako rezerwy wodne. Największe z nich to Mare aux Vacoas i posiada powierzchnię około 6 km2. Pozostałe jeziora znajdują się w byłych kraterach.
  Centralna część wyspy to głównie plantacje trzciny cukrowej (gdzieniegdzie także herbaty) rozpościerające się na łagodnych zboczach górskich. W południowej części Mauritiusa znajduje się wiele atrakcji przyrodniczych: góra Le Morne, Wodospady Rochester czy skalne wybrzeże Gris Gris.
  Na wyspie jest duża wilgotność, a temperatury są wysokie – panuje klimat tropikalny. Roślinność jest bujna i, jak klimat, tropikalna. Mauritius słynie też z ptaka dodo – endemicznego gatunku, który niegdyś zamieszkiwał wyspę.
 • Historia


 • Wyspa została odkryta na początku XVI w. przez Portugalczyków, choć z kronik wynika, że Arabowie znali ją już w X w. Wyspa była niezamieszkała i służyła Portugalczykom jako magazyn żywności do dalszych podróży. Zostawiali tu np. prosięta i kozy. Podczas tych wypraw na wyspę trafiły szczury, które podobno doprowadziły do wymarcia ptaka dodo. W 1638r. na wyspę przybyli Holendrzy i nadali jej nazwę na cześć księcia Maurycego z Nassau. Cyklony, mało żyzne ziemie i zmiany klimatyczne sprawiły, że Holendrzy opuścili wyspę. W XVIII w. dotarli tam Francuzi. Od tej pory wyspa nazywała się Île de France i znacznie się rozwinęła. Do utworzenia stolicy przyczynił się guwerner Mahe de Labourdonnais. Z czasem na wygląd miasta wpływ miał pełniący funkcję intendenta, francuski botanik i misjonarz Pierre Poivre. Miał on swój wkład w rozwój kształcenia, infrastruktury na wyspie etc. Na jego cześć stworzono ogród botaniczny w Pamplemousses. Gdy we Francji wybuchła Wielka Rewolucja Francuska, na Mauritiusie życie nie uległo zmianie. Sytuacja polityczna odbiła się jedynie na nazwie stolicy, Port Louis stał się Port Napoleon. Ponadto na wyspie zaczął obowiązywać Kodeks Napoleon z 1808 r. W odróżnieniu od Francji, nie zniesiono tu niewolnictwa. W 1810 r. na wyspę znów najechali Brytyjczycy. Układ sił między tymi państwami przez lata się zmieniał, ale ostatecznie zwyciężyli Brytyjczycy. Francuzi stracili to terytorium, a wyspa odzyskała swą poprzednią nazwę. Na Mauritiusie żyło wtedy 90 tys. mieszkańców, z czego 80% stanowili niewolnicy. Mauritius uzyskał niepodległość w 1968 r., a 24 lata później, w ramach Wspólnoty Narodów stał się republiką. Mauritius jest jednym z niewielu krajów w Afryce za stabilną demokracją, regularnymi wolnymi wyborami. Ponadto respektuje się tutaj prawa człowieka. Popularność turystyczna Mauritius przyciągnęła wiele zagranicznych inwestycji.
 • Sport i rekreacja


  • Jest to doskonałe miejsce dla amatorów nurkowania, którzy mogą tu podziwiać urozmaiconą i barwną rafę koralową.
  • Miłośników zwiedzania i wielkomiejskiej atmosfery przyciąga z kolei stolica kraju – Port Louis, w której miesza się wiele wpływów kulturowych, a nowoczesność przeplata się z tradycją.
  • Całodniowe wycieczki katamaranem na pewno będą niezapomnianą przygodą.
  • Na wyspie popularnym sportem jest piłka nożna i wyścigi konne.
  • Plaże są doskonałym miejscem do uprawiania różnych sportów: biegi, siatkówka.
  • Wybrzeża wyspy stanowią świetne tło do żeglowania.
  • Na Mauritiusie można też znaleźć korty tenisowe i pola golfowe.
  • Wielbiciele muzyki i tańca koniecznie powinni spróbować swych sił w Séga. Jest to fenomen przywieziony z Afryki przez niewolników w XVIII w. Dziś tańczy się go wszędzie, często w wersji zmodernizowanej lub pomieszanej z reggae. Taniec, w swym pierwotnym wykonaniu jest zmysłowy i ma erotyczny podtekst.
  • Na wyspie można spróbować swych sił w strzelaniu z łuku.
  • Dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu i podziwianie wyspy będzie jazda konna.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – rupia Mauritiusa (MUR), 1 USD = 27, 80 MUR, 1 EUR = 40,05 MUR (stan na 08.2011).
  • Wizy – nie ma obowiązku wizowego dla Polaków jeśli pobyt nie przekracza 180 dni w roku kalendarzowym. Należy jednak mieć bilet powrotny oraz paszport ważny jeszcze przez sześć miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Republiki Mauritiusa. Wymagana jest też potwierdzona rezerwacja miejsca zamieszkania.
  • Czas – w lecie czas środkowoeuropejski plus 2 godziny, w zimie czas środkowoeuropejski plus 3 godziny.
  • Szczepienia – nie są wymagane. Warto jednak przed podróżą dowiedzieć się szczegółów w klinice chorób tropikalnych.
  • Wymaga się od turystów posiadania odpowiednich środków finansowych w wysokości ok. 100 USD na dzień pobytu.
  • Brak polskiej placówki dyplomatycznej na wyspie. Najbliższa znajduje się w Nairobi.
  • Język – angielski., francuski – urzędowe.


Port Louis - prognoza pogody, Mauritius

14400000
Aktualne warunki

Piątek
9 października
Częściowe zachmurzenie
23°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
wilgotność:69%
widoczność:10 km
ciśnienie:1021 hPa
wiatr:80° 17 km/h
wsch. słońca:05:45
zach. słońca:18:10
Sobota
10 października
Słonecznie
min: 22°C    max: 28°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:75°  21 km/h
wsch. słońca:05:44
zach. słońca:18:11
Niedziela
11 października
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 23°C    max: 28°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.8 mm
wiatr:87°  24 km/h
wsch. słońca:05:43
zach. słońca:18:11
Poniedziałek
12 października
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 22°C    max: 29°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.8 mm
wiatr:91°  26 km/h
wsch. słońca:05:43
zach. słońca:18:11
Wtorek
13 października
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 21°C    max: 28°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:1.1 mm
wiatr:92°  24 km/h
wsch. słońca:05:42
zach. słońca:18:11

Port Louis - klimat na Mauritiusie

Mauritius - kiedy na wakacje?
 • Mauritius jest wyspą, na której wypoczywać można o każdej porze roku – jednak najlepiej wybrać się tam w okresie od czerwca do listopada. Temperatura powietrza wynosi wtedy od 24 ºC do 28 ºC, a temperatura wody od 22 do 24 ºC.
 • Na Mauritiusie przez cały rok występują dość obfite opady. Szczególnie dokuczliwe są one w okresie od stycznia do marca. Wtedy też możemy spodziewać się groźnych cyklonów.
 • Przez cały rok należy uważać na komary, niebieskie korale, jadowite ślimaki stożki oraz ryby szkaradnice.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
24,24,23,22,21,20,18,18,18,20,21,23,28,28,28,27,26,24,23,23,24,25,27,28,26.0,26.0,25.5,24.5,23.5,22.0,20.5,20.5,21.0,22.5,24.0,25.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
877676667899
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
27,28,28,28,27,25,23,23,24,24,25,26
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
224,249,244,198,140,94,99,81,56,58,79,178,80,82,81,80,78,75,76,76,75,74,73,76
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
232021222221222020191518

Mauritius wycieczki: oferty wczasów Mauritius

Zdjęcia - Mauritius

Mauritius zdjęcie 1Mauritius zdjęcie 2Mauritius zdjęcie 3
Mauritius zdjęcie 4Mauritius zdjęcie 5Mauritius zdjęcie 6
Mauritius zdjęcie 7Mauritius zdjęcie 8Mauritius zdjęcie 9
Mauritius zdjęcie 10Mauritius zdjęcie 11
Mauritius - więcej zdjęć

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Karnet w cenie - narty Free Ski
Karnet w cenie - narty Free Ski
Zarezerwuj wyjazd na narty z Free Ski, dzięki której otrzymasz karnet w cenie. Narty Free Ski Włochy oferują największy wybór ofert z karnetem w cenie w znanych ośrodkach narciarskich, takich jak Val di Sole czy Livigno. Na wyjazdy na narty z karnetem w cenie polecamy Free Ski Austria oraz Free Ski Szwajcaria. Wybierając Free Ski Szwajcaria otrzymamy duży wybór zróżnicowanych tras, świetnie przygotowanych zarówno dla osób początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy.
 
Wieczna wiosna cały rok - wakacje na Maderze >>
Zima na stoku - sprawdź oferty na narty do Czech >>
Wycieczki objazdowe Indie - poznaj kraj pełen kontrastów >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne